ALÜMİNYUM KÜPEŞTE

Merdivenlere, balkonlara, teraslara ve yapıların birçok bölümüne, emniyeti ve hoş bir görünümü sağlamak için yapılan dekorasyona küpeşte denir. Alüminyum profiller kullanılarak yapılan uygulamaya alüminyum küpeşte denir. Küpeşte, korkuluk kelimesi ile eş anlamlıdır. Küpeşteler, alüminyum olduğu gibi ahşap, demir ve plastik de olabilir. Alüminyum küpeşte diğer küpeşte uygulamalarından farklı olarak demontajdır. Yani profilleri parça bir şekildedir. Daha sonra bu profiller vida ile birbirine tutturularak oluşturulur.

Alüminyum küpeşteler, merdivenlerde, balkonlarda, bina girişlerinde, asma katlarda, bahçelerde, havuz kenarlarında ve teraslarda rahatça uygulanabilir.
1. Merdiven, balkon, teras ve havuz kenarları gibi kullanım alanlarına estetik, görsellik ve uzun ömürlülük sağlayarak yapılarınızın değerini arttırır. 
2. Malzemelerin temizlik dışında hiçbir bakım gerektirmez ve yıllarca sorunsuz kullanım imkânı sağlaması gibi üstün özellikleri sayesinde bugün modern ve akıllı yapıların tamamlayıcısı ve vazgeçilmezi haline gelmiştir.
3. Paslanma oluşturmaz ve korozyona dayanıklıdır.
4. Sağlam ve hafif olması ile yapılarınızın değerini arttırır.
5. Her yapının atmosferine göre uygun çözümler, kullanım kolaylığı ve uygulama çeşitliliği sağlar. İstediğiniz şekillerde uygulatabilirsiniz.
6. Hem iç, hem de dış mekânlarda rahatlıkla kullanılabilir. Yapılara aşrı yük yüklemez. 
7. Geri dönüşüm özelliliği ile doğayla dosttur.

Alüminyum Uzun Ömürlüdür!
Bugün için tarihten gelen AHŞAP, topraktan gelen ALÜMİNYUM, petrolden gelen PLASTİK farklı özellikleri ile doğrama ürünlerinin belli başlı elemanlarıdır. Çok yağışlı ortamlar için ahşap, çok güneşli ve gece-gündüz ile mevsimler arası sıcaklık farklarının fazla olduğu bölgeler için ise plastik uygun malzemeler değildir. Buna karşılık her iklim koşulunda doğa şartlarına en dayanıklı malzeme ALÜMİNYUM’dur. Ayrıca ahşap ve plastik doğramalar çok sınırlı ebatlarda yapılabilirken Alüminyumu her ebatta uygulayabilme imkânı vardır. Bu özellikleri ALÜMİNYUM’u doğrama malzemeleri içinde en uzun ömürlü kılmaktadır.

Alüminyum Çevrecidir! 
Son yıllarda dünyaya paralel olarak ülkemizde de gelişen çevre bilinci içinde doğrama imalatında kullanılan kimyasal ürünlerin gerek elde edilmeleri gerekse yok edilmeleri aşamasında oluşturdukları çevre kirlenmesi önem kazanmıştır. ALÜMİNYUM, dünyada temiz maden olarak en çok bulunan boksitten yine temiz bir enerji olan elektroliz yöntemiyle elde edildiğinden ve hurdası da tekrar ALÜMİNYUM elde edilişinde defalarca kullanabildiğinden çevrecilik açısından idealdir. Başka bir açıdan bakıldığında, kullanılabildiği her yerde estetik açıdan çok güzel olan ahşabın doğrama malzemesi olarak kullanılması azalan dünya varlıklarının ziyan edilmesi bakımından da sakıncalıdır. Bu nedenle de ALÜMİNYUM tercih sebebi olmalıdır.

Alüminyum Isı Yalıtımlıdır! 
Gün geçtikçe azalan dünya enerji kaynaklarının kullanımında ısıtma ve bunun ekonomik kullanımı büyük önem taşımaktadır. Sabit pencerelerde dahi cam ve çerçeve kenarlarından kaçan hava ihmal edilemeyecek ölçüdedir. Kaldı ki hareketli kanatlar arasındaki kaçak çok daha fazladır. Ayrıca bu hava kaçakları bina yüksekliğine göre değişir. Çünkü yüksekte rüzgâr basıncı artacağından kaçaklar fazlalaşır. Koşulların çok değişik olması, doğrama sisteminde uygulanacak olan yalıtım tekniğinde birçok detayın dikkate alınmasını gerektirir. Ahşap, plastik ve yalıtımlı ALÜMİNYUM ısı yalıtım değerleri birbirlerinden çok farklı olmamalarına rağmen ALÜMİNYUM’un sınırsız profillendirme olanağına sahip olması çok karmaşık yalıtım detaylarını n sağlıklı ve ekonomik uygulanmasına imkân tanımaktadır. Bu özelliği ALÜMİNYUM’u alternatifleri arasında avantajlı kılmaktadır.

Alüminyum Dekoratiftir! 
ALÜMİNYUM, kullanıldığı mekânda bulunan her türlü cisim ile uyum sağlayabilecek en fazla seçeneği verebilen bir metaldir. Bunun iki temel sebebi vardır;

* Teknolojik açıdan sonsuz sayıda profil üretimi mümkündür.
* Metalik veya lake görünümü verecek şekilde renklendirme imkânı vardır. Metalik görünüm eloksal tekniği ile ayna parlaklığından kahverengi, siyah, mavi, sarı tonları ve natürel gümüş renginde verebilir. Lake görünüm ise elektrostatik toz boyama tekniği ile 100’ü aşkın renk seçeneğinde verebilir. Özetle; FİYAT + PERFORMANS + ÖMÜR bileşiminde ALÜMİNYUM RAKİPSİZDİR…

Kaynak: Türkiye Alüminyum Sanayiciler Derneği (TALSAD)